Ses KayıtStudio Paparazi bünyesinde kayıt, prodüksiyon, mix ve mastering hizmetlerini verebilmek için oluşturduğumuz ses kayıt stüdyomuz bulunmaktadır. Teknik ekipmanlarımız ve profesyonel ses mühendislerimiz ile sizlere ses kayıt stüdyomuzda hizmet vermekteyiz.

Ses kayıt stüdyolarımız da müzik kaydı haricinde istediğiniz her türlü seslendirmeyi de yapabilirsiniz.

Ses kayıt stüdyolarımız da profesyonel ve son teknoloji ekipmanlarımız ile sizlere hizmet vermekteyiz. İşinde uzman ekip arkadaşlarımız sizlerin istekleriniz doğrultusunda kayıt işlemlerinizi gerçekleştirirler. Eğer kendi ses kayıt ekibiniz var ise stüdyolarımızda kendi ekibiniz ile de ses kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kayıt sırasında ve sonrasında dinlenebilmeniz ve bu şekil de daha yaratıcı eserler ortaya çıkartabilmeniz için Studio Paparazi olarak sizlere VIP Hizmetler sunmaktayız. Stüdyolarımızı kiralayan istisnasız tüm müşterilerimiz, kayıt aralarında açık – kapalı yüzme havuzundan, futbol sahasından, fitness alanından ve masaj hizmetimizden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Bunlar dışında dinlenme alanlarımız ve çay, kahve, içecek servislerimizden de yararlanabilmektedirler. Ses kaydı kısmında da tıpkı çekim kısmında olduğu gibi bazı adımlar vardır ve bu adımlar takip edilerek kayıt yapılır ve sonrasında kullanıcının onayına sunulur. Bu aşamalar :

  •       Ses Kaydı
  •        Mix
  •        Master
  •        Beat
  •        Aranje
  •        Dijital Dağıtımses kayıt aşamalarını Studio Paparazi’ de gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz kendi ekibiniz ile isterseniz de bizim ekibimizle kayıtlarınızı alabilir ve sonrasında mix ve mastering işlemlerinizi yapabilirsiniz. İşinde uzman ekip arkadaşlarımız ile sizlere mix ve mastering kısımlarında da profesyonel olarak hizmet vermekteyiz. 


Sizleri Arayalım

Beat Aşaması

Beat, şarkıların arka planında çalan ritmik müziklerdir. Müziğin ritmik düzenlemesi ve alt yapısı bu aşamada yapılır. Genel olarak tanımlayacak olursak beat müziğin ritmik kısmını oluşturmaktadır. İki farklı şekilde yapılabilir. Beat hazır olur ve şarkı sözleri var olan beat üzerine yazılır ya da sözler hazır olur ve sözler üzerine beat yapılır. Beat aşaması müziğin ritminin ve genel melodisinin belirlenmesi açısından önem taşır.

Studio Paparazi olarak sizlere beat yapma konusunda hizmet vermekteyiz. İsterseniz var olan sözlerinize beat hazırlayabiliriz, isterseniz de elinizde olan beat üzerinde istediğiniz değişiklikleri yaparak isteklerinize uygun bir beat ortaya çıkartabiliriz.Aranje AşamasıAranje kelime anlamı olarak değiştirmek, düzenlemek anlamına gelmektedir. Aranje yapan kişiler Aranjör olarak adlandırılır. Beat kısmı oluşturulan şarkının ritimleri dinlenir, düzenlenmesi gereken yerler yapılır. Bu aşamada eğer beat kısmı problemli ise beat kısmında ritimler ve melodiler üzerinde oynamalar yapılarak beat’in belirli kısmı veya hepsi değiştirilebilir. Genel olarak aranje kısmı şarkının kompozisyon bakımından düzenlenmesi anlamına gelmektedir. Şarkı giriş, köprü, kıta, nakarat biçiminde ayrılır ve bu kısımlara göre düzenleme ve değişimler yapılır. Ayrıca bu aşamada hangi müzik aletlerinin kullanılacağına ve nasıl çalınacağına da karar verirlir.

Sizlere Studio Paparazi olarak işinde uzman ekip arkadaşlarımız ile birlikte aranje hizmetini de sunmaktayız.Dijital DağıtımOkumak istediğiniz şarkıyı belirlediniz beat, aranje kısımlarını yaptınız, kayıt aldınız ve mix & master kısmını da hallettiniz. Artık şarkınız hazır. Şarkınız hazır ancak şarkıyı dinleyiciyle nasıl buluşturacaksınız. İşte bu aşamada da Studio Paparazi olarak sizlerin yanında bulunuyoruz.

Şarkınızın ya da şarkılarınızın tüm dijital platformlarda yayınlanmasını sağlıyoruz. Sizlerden şarkıyla ilgili olarak birkaç bilgi istiyoruz. Şarkının söz ve müziği kime ait, şarkının sözleri neler, şarkının kapak fotoğrafı hazır mı ve hangi tarih ve saat’ te yayınlamak istiyorsunuz. Bu bilgileri sizlerden aldıktan sonra bilgiler doğrultusunda şarkıyı dijital platformlara gönderiyoruz.

Şarkı yayınlandıktan sonra şarkıcının telif kazançlarını kontrol etmesini, eserin izinsiz çalınması durumunda şarkıcıya telif gelirlerini toplayarak raporluyoruz.

Dijital dağıtımı sizler için yaparak hem sizlerin işlerini kolaylaştırıyoruz hem de herhangi bir sorunla karşılaşmamanız adına sizlere bilgilendirme sağlıyoruz. Dijital dağıtım aşamasında sizleri her konuda ve her aşamada bilgilendirerek sizlerin istekleri doğrultusunda ilerliyoruz.


Ses Kaydı Aşaması


Ses kayıt kısmı, sanatçının stüdyoya girerek şarkısını okuduğu ya da seslendirme sanatçısının stüdyoya girerek seslendirme yaptığı ve bu seslendirmelerin profesyonel ekipmanlar aracılığı ile kayıt altına alındığı kısımdır. Kayıt stüdyolarında okunacak proje birkaç defa okunur ve kayıt edilir. Ses kayıtta sesinizi kayıt eden kişi yani ses mühendisi ya da ses teknisyeni çok önemlidir. Kayıt esnasında sizi yönlendirmelidir. Yanlış okuduğunuz yerlerde sizi uyarmalı, okurken düzeltmeniz gereken kısımları size söylemelidir. Bu şekilde daha verimli bir kayıt süreci geçirilmiş olur ve ortaya çıkan işte bir o kadar kaliteli olmuş olur.


Mix Aşaması


Mix kısmı, bütün kayıtların dinlendiği ve bütün kayıtlar üzerinde düzenleme yapılan kısımdır. Burada öncelikle kayıt kısmından elde edilen kayıtlar gelir ve hepsi dinlenir. Daha sonrasında bu kayıtlar birleştirilerek gerekli kısımlar kullanılır, gereksiz, yanlış kaydedilmiş ya da fazla olan kayıt kısımları temizlenerek genel bir bütün oluşturulur. Oluşturulan bu kısımdan sonra şarkı ya da seslendirme genel hatları ile belirlenmiş olur ve bunun üzerinden oynamalar yapılmaya başlanır. Müzik kısmı eklenir, gerekli efektler ve sesler eklenerek bu kısım tamamlanmış olur. Mix kısmında müşterilerimizin istekleri bizler için büyük önem taşır. Onların eklemek istedikleri efektler, ara sesler var ise bunlar öğrenilir ve sizlerin istekleri doğrultusunda mix kısmı yapılır. Bu kısım için mix konusunda iyi olan bir ekip ile çalışmanız çok önemlidir. Şarkı ve müzik uyumunu seslerin orantısını, efektleri düzgün bir şekilde seçen ve bir araya getire bir ekip ile çalışırsanız ortaya çok daha kaliteli işler çıkartabilirsiniz. Studio Paparazi olarak profesyonel ekip arkadaşlarımız ile sizlere bu konuda hizmet vermekteyiz.


Mastering Aşaması


Mix’ ler farklı kişiler tarafından yapılabilir. Aynı kayıt için birden fazla kişi mix yapabilir ve bunun sonucunda şarkıda ses, renk farkları oluşabilir. Bu farkları ortadan kaldırmak ve şarkıyı tüm dinleyiciler için dinlenilebilir kılmak için mastering işlemi yapılır. Bu kısımda şarkının ya da seslendirmenin tüm ses seviyesine uygun bir şekilde olması için işlemler gerçekleştirilir. Mastering sayesinde şarkıdaki ses farkları ve mix kısmında oluşan diğer farklar ortadan kaldırılmış olur.


Mastering yapılacak ortam büyük önem taşır. Mastering yapılan ortamın sessiz olması ve akustiğinin iyi olması gerekmektedir. Bu sayede sesteki hatalar, tonlama farkları daha rahat bir şekilde anlaşılabilir. Mastering yapılacak ortamda kullanılacak olan ses sistemleri ve bu ses sistemlerinin doğru konumlandırılması da büyük önem taşır. Bu düzenlemeler sayesinde daha iyi ve hatasız bir kayıtlar ortaya çıkartılabilmektedir.


Mastering kısmı son düzenlemeler ve kontroller için önemli kısımdır. Burada da uzman kişiler ile çalışmak çok önemlidir. Çünkü bu kısım sonunda müziğiniz ya da seslendirmeniz herkesin onayına ve beğenisine sunulacağı için burada yapılan yanlış düzenleme veya gözden kaçan bir hata projenin olumsuz yorumlar almasına neden olabilir. Studio Paparazi olarak böyle bir olumsuz durum ile karşılaşmamanız için ses mühendislerimiz ile kayıtlarınızı en ince ayrıntılara dikkat ederek mastering aşamasını bitiriyoruz ve işimizi profesyonel bir şekilde gerçekleştiriyoruz.


Bu aşamada ekibimiz mastering kısmını bitirdikten sonra birkaç dinleme yapar ve kulağa problemli gelen kısımları düzeltir. Bunun yanı sıra görerek dinleme yaparak frekans spektrumlarını incelerler ve frekanslardaki ses tonlarının farklarını bu şekilde daha rahat anlayabilirler. Bu sayede Studio Paparazi olark kulak ile fark edilemeyen hataları görerek fark edebiliyoruz ve sizlere daha kaliteli ve titiz bir hizmet sunabiliyoruz.