Post Prodüksiyon


Post Prodüksiyon Nedir?


Post Prodüksiyon, yapım sonrası anlamına gelmektedir. Videolar ya da resimler çekildikten sonra yapılması gereken kısımları ifade eder. Kurgu ve montaj çalışmaları post prodüksiyon kısmında tamamlanır ve kullanıcıya sunulur. Bu aşamada sadece video montajı yapılmaz videoya renklendirme, efektler, ses, müzik yani görsel ve işitsel efektler eklenir, iyileştirmeler ve düzenlemeler yapılır. Kısaca anlatmak gerekirse post prodüksiyon çekim sonrası faaliyetlerin, işlemlerin genel adıdır.


Neler Yapıyoruz?


Studio Paparazi olarak post prodüksiyon aşamasında işinde deneyimli ve tecrübeli ekip arkadaşlarımız ile büyük bir özen ve titizlik göstererek video ya da fotoğrafların sizlerin istekleri doğrultusunda hazırlayıp, sizlere sunuyoruz. Bu aşamada isterseniz fotoğraflarınızı ya da videolarınızı bize getirip isteklerinizi bize aktarırsanız, sizlerin istekleri doğrultusunda çekim sonrası kurgu ve montaj için gerekli tüm işlemleri yapıp projenizi sizlere teslim edebiliriz ya da Studio Paparazi de kendi ekibinizle, eğer bir çekim ekibiniz yok ise bizim ekibimiz ile birlikte çekimlerinizi yapabilir daha sonrasında kurgu ve montaj ekibimiz sizin istekleriniz doğrultusunda video çekimlerinizi ya da fotoğraf çekimlerinizi hazırlayıp ister resim olarak ister video ya da film olarak montajlayıp, gerekli tüm düzenlemeleri yapıp size teslim edebiliriz.

Studio Paparazi olarak prodüksiyon sürecinde elde edilen verileri (görüntü, ses, fotoğraf yani görsel ve işitsel olan tüm malzemeler) bilgisayar aracılığı ile müşterilerimizin istediği şekilde kurgulayıp, istenilen süreç içerisinde ve isteklere bağlı kalarak projelerinizi hayata geçiriyoruz.

Post Prodüksiyon aşamasında ekibimiz Adobe Programları kullanarak montaj, efekt, renklendirme gibi işlemlerini sizlerin istekleri doğrultusunda gerçekleştirir. Bu aşamada Photoshop, Illustrator, Premiere Pro, After Effects, Lightroom ve bunun dışında diğer Adobe programlarını kullanmaktayız. Adobe dışında aynı zamanda 3DS Max ile de çalışmalar yapmaktayız.

Studio Paparazi olarak amacımız tanıtım ya da reklam filmlerinizi daha akıl da kalıcı, ilgi çekici ve markayı daha çok ön plana çıkaracak şekilde ortaya çıkartmak ve sizlere kaliteli işler teslim etmektir.

Post Prodüksiyon kısmında sadece çekilen videoları montajlamıyoruz, montaj ile birlikte gerekli ses ve görsel efektleri ekliyoruz, renk düzenlemeleri ve iyileştirmelerini de bu aşamada gerçekleştiriyoruz. Post Prodüksiyon kısmı da aslında kendi içinde dört aşamadan oluşur. Bunlar: Kurgu, Ses ve Müzik, Görsel Efektler ve Renklendirme.

Post Prodüksiyon Ne Kadar Sürer


Post prodüksiyon, filmin ya da videonun şekillendiği, ham görüntülerin çeşitli aşamalarla işlendiği ve güzelleştirildiği kısımdır ve süre olarak diğer aşamalara göre biraz daha fazla zaman alır. Post Prodüksiyon süresi ile ilgili kesin bir süre vermek zordur. Çünkü işin akışına, görüntülere, istenilen videonun süresine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin bir film için yapılan post prodüksiyon süresi uzunken, kısa videolar için yapılan post prodüksiyon daha kısa zaman alır.

Sizleri Arayalım

Post Prodüksiyon Aşamaları


    1) Kurgu: Kurgu aşamasında öncelikle mevcut senaryoya göre görüntüler, çekilen videolar seçilir, istenilen senaryoya uygun hale getirilecek şekil de programda arka arkaya eklenir ve istenmeyen ya da fazla çekilen görüntüler çıkartılır. Daha sonrasında istenilen süreye göre görüntüler kısaltılır ve ham ile genel olarak proje hazırlanır.

    2) Ses ve Müzik: Aslında ses ve müzik en önemli aşamalardan biridir. Verilmek istenilen duyguyu müzik ile verebiliriz. Tabi ki müziğin hem müşterinin istediği duyguya hem de çekilen görüntülere uygun olması gerekmektedir. Bu kısım da sadece müzik değil ses efektleri de eklenir. Örneğin su akışının sesi, kapı çalma veya kapı açılma sesi gibi ses efektleri de bu aşamada eklenir.

    3) Görsel Efektler: Görsel efekt, herhangi bir çekim sırasında elde edilemeyen ancak izleyicilerde istenilen etkiyi yaratması için kurgu aşamasında eklenmesi gereken görüntülere verilen isimdir. Görsel efektler çekilen görüntüye ve istenilen video çekimine bağlı olarak eklenir.

    4) Renklendirme: Post Prodüksiyonun en son aşamasıdır. Bu aşamada görüntüleri güzelleştirmek için küçük dokunuşlar yapılır. Görüntülerin daha güzel ve canlı gözükmesi sağlanır.


İstenilen projeye göre bu aşamalar da bazı farklılıklar ve değişiklikler olsa bile genel olarak post prodüksiyon kısmı bu dört aşama üstüne kuruludur. Projeye göre aşamalarda yapılmayan kısımlar olabilir. Örneğin bir video için görsel efekt kullanılmaya bilir ya da çekilen ve montajlanan görüntü renklerinde bir problem, karanlık bir kısım veya daha canlı bir görüntü istenmiyor ise bu aşamada yapılmaya bilir. Bu şekilde proje özelinde aşamalarda değişiklikler ya da atlamalar yapılabilir.


Post Prodüksiyon Neden Önemlidir ?


Post Prodüksiyon aşamasında filmin istenilen senaryo ’ya göre elimizdeki ham görüntüler işlenir ve yukarıda da belirttiğimiz adımlar uygulanarak işlenmiş görüntüler elde edilir. Post Prodüksiyon önemlidir çünkü filmin veya videonun ritmi, verdiği duygu, istenilenin başarılı bir şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilemediği bu süreçte belli olur. Bu süreç sonunda iş tamamen bitmiş ve yayınlanmak üzere hazır bir şekilde teslim edilir. Eğer bir film ya da video da post prodüksiyon kısmı özenle ve kaliteli bir şekilde yapılmazsa bütün emekler boşa gider çünkü izleyiciler ya da müşteriler post prodüksiyondan sonra video ya da filmi izlerler ve ona göre değerlendirme yaparlar. Eğer bir filmin montajı iyi değilse, sahneler arası geçişler iyi planlanmadıysa, ses ve müzik filme göre şekillendirilmedi ise ya da sahneler de renklendirmeler az ya da gereğinden fazla yapıldı ise izleyicilere filmi izlettikten sonra çok iyi yorumlar alamazsınız. Ancak profesyonel olarak ve kaliteli bir post prodüksiyon yapılan bir filmin izleyiciler tarafından kötü yorum alma ihtimali yok denecek kadar az olur. Bu yüzden iyi bir post prodüksiyon ekibi ile çalışmak işin önemli kısımlarından biridir.


Studio Paparazi olarak böyle bir problem ile karşılaşmadan sorunsuz, isteğinize ve senaryoya uygun bir şekilde profesyonel ekibimizle sizlere post prodüksiyon hizmeti vermekteyiz.